Trump w Warszawie/Paweł Supernak
Trump w Warszawie/Paweł Supernak
Marcel Lesik Marcel Lesik
440
BLOG

Porozmawiajmy o wartościach (wreszcie!)

Marcel Lesik Marcel Lesik Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 23

Wizyta w Polsce amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa jak zwykle wywołała wiele komentarzy. Środowiska centroprawicowe, ale i większość raczej obiektywnych obserwatorów życia politycznego, jak np. znany historyk Niall Ferguson, ocenili wystąpienie prezydenta na placu Krasińskich jako niezwykle ważne, pierwsze programowe wystąpienie. Lewicowe środowiska zaś głównie skupiły się na małej wpadce po wystąpieniu, kiedy Agata Duda ominęła wyciągniętą rękę D. Trumpa, aby najpierw, zgodnie z protokołem, podziękować Pierwszej Damie. Ponadto lewica mocno podkreślała brak realnych korzyści wynikających z tej wizyty. 

To co jednak było naprawdę kluczowe w tej wizycie, a czego brakuje w dyskursie politycznym od co najmniej 30 lat, kiedy Ronald Reagan i Margaret Thatcher odchodzili z urzędów, to zainicjowanie tym wystąpieniem przez Prezydenta Trumpa dyskusji o zachodnich wartościach i o tym, co należy i warto zrobić, aby te wartości obronić. Jestem przekonany, że wystąpienie to nie zostanie szybko zapomniane właśnie z uwagi na zdefiniowane w nim cechy zachodniej cywilizacji: "możemy mieć największe gospodarki i najbardziej śmiercionośną broń, ale bez wartości i rodziny pozostaniemy słabi". W świecie tak bardzo wysnutym z refleksji i tradycji, prezydent Trump, podkreślając znaczenie chrześcijańskiej tradycji, rodziny, wolności ekspresji i możliwości samorealizacji bez nadmiernej ingerencji państwa w życie obywateli wygłosił manifest, który powinien stanowić podstawę do dyskusji o naszej wspólnej Zachodniej przyszłości w czasach walki o ustalenie naszej wspólnej tożsamości. I to dla nas wszystkich, nie tylko w Polsce i w USA, ale też dla Niemców, Brytyjczyków, Australijczyków czy Kanadyjczyków powinno być tematem gruntownej dyskusji. 


Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności, analityk biznesowy, ekonomista, pasjonat polityki zagranicznej. Studiował na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, Universitetet i Agder w Kristiansand w Norwegii oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zwolennik wolności gospodarczych i otwartego konserwatyzmu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka